Nápadito pristúpila k vyhláseným výzvam Liptovská Teplička. Nové trhovisko s detským ihriskom a parkoviskom má veľký potenciál oživiť a skrášliť lokalitu pri známej Teplickej izbe.

Liptovská Teplička v reakcii na výzvu programu Podpory rozvoja vidieka 7.2 vsadila na synergický efekt.

Na jednom mieste chce realizovať dva projekty, čím sa ich účinok môže znásobiť.

Nové trhovisko

Prvým je revitalizácia verejného trhoviska. Čo to všetko znamená?

„Radi by sme vymenili terajšie trhové stánky, ktoré už majú 15 rokov, za nové,“ vysvetľuje starosta Liptovskej Tepličky Slavomír Kopáč.

Stánky funkčne, ani esteticky už nevyhovujú. Starosta Liptovskej Tepličky Slavomír Kopáč (vpravo) konzultuje pripravovaný projekt a podmienky výzvy s manažérom Pro Tatry, o.z. Ladislavom Sisákom.

Vhodnejšie rozmery

Nejde len o vylepšenie estetickej stránky stánkov, ale i kapacity. „Tie dnešné sú malé, pre praktické využitie lepšie poslúžia väčšie, štandardnejšie rozmery,“ dodáva Kopáč.

Trhovisko je v dedine populárne. Predáva sa ovocie, zelenina, ale i spotrebný tovar. Trhovníci sú občania obce, ale aj ľudia zvonka.

Snahou architekta bolo vytvoriť z jednotlivých prvkov projektu životaschopný funkčný celok, ktorý okrem iného v dedine vytvorí nové miesto stretávania sa ľudí.

Tradičné motívy a zeleň

Dôležitý bude aj vzhľad. „Dizajn stánkov ladíme do štýlu našej tradičnej drevenej architektúry, aby ladil s okolím. Je to dôležité, lebo trhovníci nepredávajú 24 hodín denne a my chceme, aby priestor lákal ľudí aj v čase mimo predaja,“ spresňuje starosta. Revitalizácii dnes trocha zabudnutého priestoru pomôže aj obnova zelene.

Parkovisko

Funkčnému využitiu trhoviska pomôže aj plánovaná stavba ôsmich parkovacích miest. Ľudia tak budú môcť prichádzať nakupovať pohodlne aj autom.

Prioritou Tepličanov je zladiť dizajn trhoviska s okolitou tradičnou architektúrou.

Pri Teplickej izbe

Trhovisko má šance stať sa živým a navštevovaným verejným priestorom aj pre ďalšie dôvody. „Na mieste sa nachádza totiž aj obchod potravín a Teplická ľudová izba,“ dodáva starosta. Koncentrácia viacerých zariadení na jednom mieste zvyčajne pomáha v mestách a dedinách kumulovať schádzanie ľudí. Areál trhoviska sa tak stane atraktívnejší nielen pre obyvateľov obce, ale aj pre turistov a jej návštevníkov.

Teplická ľudová izba svojou expozíciou cez rôzne historické predmety a fotografie približuje súčasníkom, ako sa v dedine žilo v minulosti.

Tento pohľad bude onedlho cennou archívnou fotografiou pre kronikárov. Vzhľad okolia Teplickej izby sa radikálne zmení.

Nové detské ihrisko

Aby Liptovská Teplička synergicky tento potenciál trhoviska s parkoviskom, revitalizovanej zelene, obchodu potravín a múzea posilnila, na miesto chce inštalovať ešte jedno zariadenie.

Samostatným projektom zo schémy PRV 7.2 chce získať príspevok na stavbu nového detského ihriska. „To bude samozrejme oplotené, ale v tesnej blízkosti trhoviska. Ak sa nám podarí naše plány realizovať, celý revitalizovaný priestor bude vyzerať inak,“ zakončil starosta.

Zhrnutie: Aké prvky oživia okolie Trhoviska?

 • Nové trhové stánky
 • Nová zeleň
 • Nové parkovisko
 • Blízkosť obchodu potravín a múzea Teplickej izby
 • Nové detské ihrisko

Čo by malo zahŕňať detské ihrisko?

 • pružinové hojdačky
 • šmýkačku
 • balančné prvky
 • pohybovú hru – skákanie škôlky
 • zvonkohru
 • drevené lavičky
 • oplotenie