Išlo o intenzívnu týždennú návštevu, keď sme mali čas a priestor do hĺbky prebrať desiatky „maskárskych“ tém a porovnať tak fungovanie MAS v našich dvoch susedných krajinách. O tie najzaujímavejšie postrehy sa s vami radi delíme v nasledujúcom texte.

MAS Polabí a Dolní Pojizeří má sídlo v dedinke Kostelní Hlavno, ktorá sa nachádza 40 km od Prahy pri českom veľtoku Labe v blízkosti známych miest ako Stará Boleslav, alebo Mělník. MAS združuje 53 obcí, jej územie má rozlohu 45 hektárov a žije na ňom 53-tisíc obyvateľov.

Kraj Rudolfa II.

Ide o nížinatý kraj so silnou poľnohospodárskou tradíciou. „Málokto mimo nášho regiónu vie, že po stáročia sme boli poľnohospodárskou zásobárňou hlavného mesta Praha a z toho hľadiska významným územím,“ vysvetľuje predseda MAS Jindřich „Jindra“ Hlavatý.

Cestou z Popradského plesa. S krásami Tatier našich priateľov zoznamoval manažér kancelárie Ladislav Sisák (vľavo), ktorý niekoľko rokov pracoval v Správe Tatranského národného parku a aj preto národný parkcelkom dobre pozná.

I pre toto historické spojenie pri propagácii cestovného ruchu používajú názov a logo „Kraj Rudolfa II.“. Áno, ide o toho českého kráľa a rímskeho cisára, počas ktorého vlády Praha zažila veľký rozvoj vedy, vzdelanosti, umenia. Na jeho dvore pôsobili vedci ako Giordano Bruno, Johannes Kepler a de facto sa Praha na istý čas v týchto oblastiach stala hlavným mestom Európy.

Keď sa stretnú „maskári“

Práca v MAS je vzhľadom na jej úlohy pri rozvoji územia vidieka relatívne špecifická a hovorí sa, že v MAS preto dlhodobo ostávajú pracovať v tom dobrom slova zmysle fanatici pre túto problematiku.

Zaujaté v debate o programe IROP. Andrea Hlavatá, Mariana Malecová a Elena Müllerová.

Potvrdilo sa to aj teraz. Hoci si štvorica pracovníkov MAS z polabského kraja Jan Hromádko, Jindřich Hlavatý, Andrea Hlavatá a Elena Müllerová (v poradí zľava na titulnej snímke) samozrejme našla čas aj na objavovanie okolia, historických pamiatok, tatranskej gastronómie, spoločné debaty o téme MAS boli hlboké, dlhé a intenzívne. Zažívame to často, keď sa stretneme so zamestnancami nejakej kancelárie MAS 🙂

Dokážeme sa rozprávať aj hodiny

Debata maskárov prebieha asi takto. Niekto sa napríklad opýta, ako to robíte vy, akú skúsenosť s tým a tým máte vy? Príde odpoveď, podotázka, ďalšia otázka, ďalšia súvisiaca téma a dialóg pokračuje, maskári sa takto dokážu rozprávať hodiny. A to je dobre, jednak to ukazuje, že sú zahĺbení do svojej práce a misie, ale aj preto, že takto získané nové informácie majú praktický úžitok. Mnohé sa dá aplikovať, alebo sa ním inšpirovať.

Našich českých priateľov zaujal dizajn a funkčné nastavenie systému ITMS, v Česku používajú iné softvérové riešenia.

MAS v Česku je u nás veľkou témou

Fungovanie MAS v Česku je na Slovensku častou témou, pretože realizácia projektov od podania žiadostí za riekou Moravou trvá v rozmedzí od 3 do 6 mesiacov, čerpanie alokácií jednotlivých dotačných rozvojových programov sa blíži často k sto percentám, české MAS majú viacnásobný počet zamestnancov pri podobnej veľkosti územia a počte obyvateľov, tým pádom môžu pracovať na viacerých projektoch. Inými slovami, v základných merateľných parametroch dosahujú lepšie výsledky. To nám na Slovensku napovedá, že niečo v Česku pri koncepte LEADER funguje lepšie.

V Liptovskej Tepličke sa sprievodného slova zhostil starosta obce Slavomír Kopáč. Na veži hasičskej zbrojnice, ktorú na vyhliadkovú atrakciu a múzeum pomohol premeniť tiež jeden z eurofondových cezhraničných projektov.

Do hodnotenia vstupuje aj správna rada

Pohľad predsedu polabskej MAS Jindřicha Hlavatého v našich rozhovoroch na prvý pohľad nie je tak optimistický. „Riešime podobné problémy ako vy, pravidlá a legislatíva sú tiež veľmi podobné, naše riadiace orgány tiež často nedodržia lehoty, v tomto základe medzi našimi krajinami veľký rozdiel nevidím,“ hovorí. Manažérka MAS Polabí Andrea Hlavatá hovorí, že pri niektorých úkonoch majú v Česku dokonca komplikovanejšie pravidlá: „My po zhodnotení žiadosti výberovou komisiou ju posielame ešte na schválenie našej správnej rade, ktorá má právo veta, vy už rovno (idete) na riadiaci orgán.“ Pravdou ale je aj to, že napríklad v ich MAS nikdy toto právo veta správna rada nevyužila.

Neobišli sme ani známe zemiakové pivničky a edukačnú expozíciu miestnych krojov.

Oponujeme, pýtame sa

Debata sa rozvíja ďalej. Jindřichovi oponujeme, čerpanie a jeho rýchlosť sú v Česku násobne lepšie, čím to teda bude? Jednou z možností, ku ktorej prichádzame, je ľudský faktor. V Česku sa ministerským úradníkom podarilo uzavrieť dohodu o partnerstve MAS s EÚ pre programovacie obdobie 2021-2027 medzi prvými krajinami. To znamená, mohli hneď začať pracovať, získali náskok, administratívne a byrokraticky náročné veci riešili už po „rozbehu vlaku“, za pochodu. Na Slovensku nás zapojenie MAS do tohto programovacieho obdobia ešte len čaká, a to sa píše už rok 2025. Takýto sklz sa bude ťažko doháňať. Sedem rokov sa dvoma ťažko nahrádza.

Konajú rýchlo

Medzi námestníkmi príslušných ministerstiev a inými vrcholovými politikmi je v Česku niekoľko ľudí, ktorí priamo pôsobili v MAS a podľa Jindřicha možno aj to môže byť výhoda a odpoveď na naše otázky, prečo sa MAS v Česku podľa merateľných parametrov darí. Napríklad námestník ministra pre miestny rozvoj Radim Sršen bol zároveň šéfom jednej z MAS. Suma sumárum tejto časti debaty, v Česku podľa našich priateľov od rieky Jizera nemajú ohľadne MAS diametrálne odlišnú legislatívu a predpisy, len ju trocha inak aplikujú, napríklad programovacie obdobia otvoria rýchlo hneď na začiatku.

Múzeum Štrbská drevenica v Štrbe nás dokáže preniesť do minulosti a verne ukázať, ako vtedy ľudia pod Tatrami žili a hospodárili.

Prvé? Vajce, alebo sliepka?

Tajomstvo, prečo české MAS sú schopné mať viac zamestnancov a tak pracovať na viacerých projektoch, postupne dekódujeme asi tak, že pracujú na viacerých projektoch. Ide o otázku typu, čo bolo prvé, sliepka, alebo vajce?

V každom prípade sa javí, že MAS majú v krajine istú dôveru. U nás sú MAS u veľkej časti verejnosti, ale aj u politikov nie až tak známe. V tejto súvislosti nám naši priatelia povedali o jednej skúsenosti s úsmevnou zápletkou.

Návštevu v Štrbe sprevádzala projektová pracovníčka obce Štefánia Srebalová.

Začali im vyzváňať telefóny

Keď v Česku zistili, že časť peňazí z Fondu obnovy má zlé čerpanie a hrozí vracanie peňazí do Bruselu, rozhodli sa cez Fond životného prostredia pomôcť nízkopríjmovým domácnostiam dosiahnuť väčšie úspory energie. Tento Fond mal povesť, že vie šikovne čerpať peniaze v takzvaných rýchlych projektoch. Hneď vyhlásili schému úspora Light, kde sa dalo žiadať aj na jednoduchšie úpravy stavieb, ako výmena drevených okien za šetriace plastové, zateplenie stien a podobne.

Zverili to MAS

Teraz prichádzame k pointe. Aby bol projekt úspešný, kompetentní sa rozhodli zveriť riadenie tejto schémy práve MAS. „V hlavnej spravodajskej relácii to oznámil minister, a nám začali od záujemcov o zateplenie zvoniť telefóny, hoci sme o tomto presune na MAS ešte sami poriadne nevedeli,“ smeje sa Jindřich. Zároveň dodáva, táto publicita bola pre MAS veľmi dobrým PR a v rámci širokej verejnosti české masky spoznalo ešte viac ľudí. Bola to azda najlepšia animačná aktivita, ktorú pre MAS zorganizovali bez ich požiadania zvonka. Zopakujme, na začiatku stála ale dôvera vlády, že MAS to vedia, MAS to zvládnu.

Nárok na pomoc v rámci tejto schémy mali starobní dôchodcovia, poberatelia príspevku na bývanie a invalidi tretieho stupňa. Program sa odvtedy zmenil, dnes sa zameriava už aj na komplexnejšie riešenia typu tepelných čerpadiel, solárnych panelov, batérií.

Na pôde obecného úradu v Štrbe. Téma rozhovorov? Realizácia, riadenie projektov a príklady dobrej praxe.

Okrem PRV a IROP aj ďalšie programy

Okrem známych programov PRV a IROP, ktorých výzvy riadili aj slovenské MAS, naši priatelia z Česka vyhlasovali aj výzvy zo schém ako Operačný program zamestnanosť, Operačný program životné prostredie, Erasmus+, INTEREGG, Operačný program technológie a aplikácia pre konkurencieschopnosť.

Ten posledný napríklad využili lekári na zaobstaranie rôznych technických zariadení, ktoré by si asi inak tak skoro len tak nekúpili, avšak pacientom veľmi pomôžu. Napríklad ultrazvuk na gynekologickú ambulanciu. Aj pri takejto žiadosti sa občas vyskytnú ťažkosti. Prístroj, o ktorý mala záujem ambulancia, mal kolieska, avšak podmienky programu boli prísne, malo ísť o stacionárny prístroj. „Nuž, kolieska museli dole, aj takéto veci riešime, ak chceme pomôcť dobrej veci a umožniť účasť v programe žiadateľom, ktorý to potrebujú,“ hovorí Jindřich.

Okrem toho sa MAS z Polabí venuje ešte rôznym vzdelávacím programom, práve v rámci nich zamestnáva ďalších 7 externých spolupracovníkov, spolu má tak v tíme sedem ľudí.

Ani maskári z Polabia neboli ochudobnení o tento náš pohľad z okna kancelárie na stádo srniek, ktorý nás tak často upokojí a umožní sa nám lepšie koncentrovať na prácu. Na rozlúčku sme si „dali“ aj klasickú skupinovú fotku.

Svoj vlastný LEADER

Zaujímavý a inšpiratívny podnet od českých kolegov je aj vyhlasovanie akéhosi vlastného LEADERA. Aj v Česku je v MAS témou výška členského, niektoré MAS vyberajú viac, iné menej. „Aby sme našich členov motivovali platiť členské s väčším potešením, z časti vyzbieranej sumy potom vyhlasujeme malé výzvy na rôzne projekty, teda vraciame peniaze do regiónu,“ vysvetľuje manažérka kancelárie Andrea Hlavatá. Iným slovami, v tomto programe sú zároveň aj svojim vlastným riadiacim orgánom! Naša ekonomická manažérka Mariana Malecová tu dodáva, že takýto vlastný program skúšajú aj niektoré slovenské MAS a možno by to bolo zaujímavé ho vyskúšať aj v Tatrách.

Raňajky, ale z vlastnej kuchyne

Malých podnetov na inšpiráciu sme takto v debatách s našimi priateľmi získali viac. Andrea nám rozprávala, ako pre členov organizujú pracovné raňajky, kde sa preberú rôzne témy. Na pracovné raňajky členov pozývame aj my, avšak v Polabí ich pripravujú sami a to doslova. „Sme to my, kto vyšľahá a pripraví napríklad vajíčka. Tento zdanlivo malý detail stretnutiu dodá úplne iný rozmer a pozitívnu atmosféru,“ zveruje sa Andrea. Tak aj zo stretnutia možno očakávať ešte pozitívnejšie výstupy.

O skúsenosti z riadenia MAS sa so štvoricou z Polabského kraja delil aj štatutár našej MAS Pro Tatry Peter Duda, ktorý je zároveň aj starosta Veľkej Lomnice. Svoje postrehy pridala prednostka obce Andrea Kromková.

Projekty srdcovky

Aj keď všetky projekty sú dôležité, kolegov sme sa opýtali, či sú medzi nimi nejaké srdcovky, niektoré ich srdcu veľmi blízko, ktoré ich veľmi zaujali. S odpoveďou najskôr váhali, potom sa ale rozhovorili.

Obnovili kostol

Andrea spomína hneď dva: „Považujem za dôležitú obnovu kultúrnych pamiatok všeobecne a veľmi ma potešilo, keď jeden projekt pomohol rekonštrukcii kostola vo Vyšiciach.“ Tiež si spomína na jeden moment prezentácie žiadostí pri podpore malých podnikateľov: „Jedna pekárka a cukrárka prišla k nám priamo v pracovnom oblečení s misou koláčov. Takto sme naozaj mohli vidieť, čím sa zaoberá, a že ide o podnikateľku, ktorá svojím remeslom žije celý deň.“

Podnet pre nás

I takéto zdanlivo drobné podnety sú pre nás dôležité. Napríklad pri zmienke o kostole Mariana reaguje, že aj u nás sú cirkvi oprávnenými žiadateľmi, ale na Slovensku neeviduje ani jeden takýto projekt. Jindra odpovedá, že u nich má arcibiskupstvo na riadenie eurofondov špeciálneho človeka. Podnet pre nás? Možno by sme mohli v ďalšom programovacom období cirkvi a farské úrady aktívnejšie osloviť a upozorniť na možnosť čerpať podporu.

Pomoc budúcim záhradníkom

Čo sa týka Jindrových srdcoviek, jemu je dlhodobo blízke školstvo. Dodnes sa teší z realizovanej vonkajšej vidieckej učebne, v ktorej pre svoje budúce povolanie nadobúdajú zručnosti budúci záhradníci, poľnohospodári, cukrári, či kuchári. Neskôr s k nemu podarilo dobudovať zázemie pre včelársky krúžok. Už sme na jednom príklade spomínali, že aj v Česku musia občas MAS podrobnejšie pracovať s terminológiou. Učebňa ako taká nebola v programe podporovaná, tak v projekte narysovali ako stavbu školského altánku. To, že v altánku môžeme viesť hodiny a konzultácie, je samozrejme úplne v poriadku. „Keď vidíš zmysel v projekte, jeho užitočnosť, urobíš všetko preto, aby sa dal posunúť dopredu,“ hovorí Jindra.

Ostal čas aj na objavovanie tatranskej gastronómie.

Výsledky vidíš na ceste do práce

Pre Jana Hromádka bol srdcový projekt už spomínaná pomoc so zatepľovaním domov pre nízkopríjmové domácnosti. „Je to ten krásny pocit, keď idem cestou do práce a vidím tam, že aj tejto „babičce“ sme pomohli, tam a tam teraz platia polovičné účty za energie, poznáte tých ľudí, lebo viete, ako im to veľmi pomôže,“ hovorí Jan.

Podľa Jindru je pri tejto práci jednoducho základ vedieť, čo región potrebuje. Vtedy byť neoblomný aj pri rokovaní a schvaľovaní stratégií. „My sme sa aj trocha v tom dobrom slova zmysle pohádali pri ich tvorbe, presadili sme si tam svoje. Nepozerali sme len na aktuálne eurofondové programy, ale dlhodobé potreby regiónov s tým, že v budúcnosti sa vždy môžu vyskytnúť možnosti, ako podporiť všetky potreby,“ hovorí.

Máme nové slovo! „Chybník“

Je dosť možné, že návšteva z Česka obohatí aj našu maskársku hantýrku. Veľmi sa nám páčilo slovo „chybník“, „prišiel chybník“, „pri tejto žiadosti chybník neprišiel“. Nejde o nič iné, ako zoznam chýb, po našom oficiálne výzva na doplnenie od riadiaceho orgánu. Skúsime, či sa toto kratšie slovo u nás ujme. Od štvorice z Polabia sme dostali pozvanie návštevu opätovať, veríme, že sa to podarí 🙂 Ešte raz na záver, ďakujeme im aj takto verejne, že si vybrali práve našu MAS a za množstvo podnetov v zaujímavých debatách.