Išlo o podnetnú cestu, plnú obohacujúcich inšpirácií a užitočných poznatkov. Radi sa s nimi podelíme, nech sú prístupné všetkým 🙂
Spolu s našou partnerskou MAS Sabinovsko sme navštívili dve české masky v kultúrne rázovitom a aj u nás veľmi známom kraji Slovácko. Najskôr MAS Strážnicko so sídlom v Strážnici a v druhej časti nášho programu MAS Kyjovské Slovácko s kanceláriou v Kyjove. Spolu s pracovníkmi kancelárie šli s nami aj mnohí členovia, či už z radov obcí, alebo podnikateľov.

Rozhodne áno
Oplatilo sa merať cestu do Slovácka, ležiaceho hneď za slovenskou hranicou? Manažér našej kancelárie MAS Pro Tatry Ladislav Sisák hovorí, že rozhodne áno. Zaujali ho realizované projekty, ktoré sme počas návštevy mohli vidieť a o ktorých nám českí kolegovia rozprávali.
Kým sa dostaneme ku konkrétnostiam, Ladislav spomína, čo ho na nich najviac zaujalo: „Robia to, čo naozaj, ale naozaj potrebujú, čo do kraja zapadá a má logiku pre jeho rozvoj a nie nejaké projekty typu – len aby sme niečo urobili a to je ten obrovský rozdiel.“

Za jeden povraz
Okrem prehliadky samotných projektov sme samozrejme skoro celý čas debatovali s našimi moravskými kolegami z MAS, ale aj miestnymi starostami a podnikateľmi o rôznych iných súvislostiach, ako tam funguje spolupráca, aké sú tam vzťahy a komunikácia, pýtali sme sa a pýtali.
Nejde o to, že nám o tom aj niečo povedali, ale sme to aj na mieste zažili a videli. „Naozaj tam ťahajú za jeden povraz, pomáhajú si, prajú si navzájom, nerobia si naprieky, všetci chcú ísť dopredu,“ hovorí Ladislav. My len dodáme, že ide o tú „drobnosť“, zámerne v úvodzovkách, ktorá môže mať na celkový úspech veľký vplyv.



Spoznať veci zo zákulisia
Odborná animátorka našej MAS Pro Tatry Mariana Malecová oceňuje možnosť hovoriť s aktérmi a realizátormi projektov: „Či už zamestnanci týchto dvoch MAS, ale aj starostovia a podnikatelia nám venovali veľa času.“ Práve tak sa podľa nej dajú získať cenné informácie, ktoré ako turista na mieste, či účastník nejakej konferencie len tak nezískate. „Lebo nás brali do zákulisia svojich prevádzok, rozprávali nám celý príbeh, kontext, ako začali podnikať, na čo ten a ten projekt nadväzuje, akým ťažkostiam museli čeliť a podobne.“

Odchod snehu vyriešili nápadito
Veľa vecí sa dozviete, ak sa pýtate. Pri téme turizmu nás zaujímalo, či majú aj zimnú sezónu. Manažér MAS Strážnicko Vít Hrdoušek nám pri odpovedi pripomenul klimatickú zmenu. Na začiatku činnosti sa objavil projekt troch vlekov, ale v oblasti jednoducho prestalo snežiť.

A tu masky a miestna komunita nasadzujú kreativitu, čo s tým. Na území Strážnicka využili bývalé lyžiarske svahy na stavbu cyklistických trailov. „Majú tam cvičné úseky, kde si môžete jazdu nacvičiť a potom tie s väčšou náročnosťou. Značkujú ich podľa náročnosti farbami, podobne ako lyžiarske svahy. A áno, majú aj čiernu,“ hovorí Mariana. Trate, celkovo päť okruhov, nájdete v Rekreačnej oblasti Lučina na úpätí Bielych Karpát.

Zastávku navrhli študenti
Bonusom pre bikerov je vyčistená a revitalizovaná vodná nádrž v okolí s obnovenými biotopmi. Lokalitu dnes ročne navštevuje okolo 30-tisíc ľudí, v okolí je približne tisíc chatiek. Tu sme videli aj jeden realizovaný mikroprojekt MAS, autobusovú zastávku, ktorej dizajn si sami navrhli miestni mladí ľudia. Čo je zaujímavé, zastávka zároveň slúži aj ako altánok pre turistov.

Kraj viníc a vínnych pivničiek
Turizmu v Slovácku však dominujú dve oblasti. Víno, teda vinice, vínne pivničky, ochutnávky a cykloturistika. Na tejto pracovnej ceste sme zažili a okúsili obe. Kolegovia nás najskôr zaviedli do tradičného malého vinárstva Hotařská búda vinárskej rodiny Dobčákovcov, kde sme okrem ochutnávok vína, informácii o jeho produkcii, počuli veľa aj o miestnych tradíciách a živote na dedinke, obklopenej malebnou prírodou.
Hotařská búda je zároveň múzeum, vinotékou a občerstvením. Názov vykresľuje pôvodnú funkciu stavby, v minulosti bola zázemím pre hotařov, teda strážcov viníc.


Znovuzrodenie salaša
Po návšteve vinárstva sme zamierili na Salaš Travičná Kopanice v Tvarožnej Lhote. Ide o čarovné miesto, keď sa mladej rodine Jirku Prazáka podarilo obnoviť salaš z 19. storočia a dnes aj ľuďom z mesta umožňovať spoznať, ako sa stará o rôzne zvieratká, ovce, zajace, hydinu, prasiatka, somáre. Majiteľ neostáva len pritom, venuje sa aj pestovaniu ovocia, lesnej škôlke, vzdelávania školákov.


Spolupráca so Sabinovom
„Krok po kroku buduje celý areál. My sme ho zastihli pri inštalovaní náučných tabúľ, ktoré približujú ľuďom miestne horniny. Jeho nadšenie je inšpirujúce,“ hovorí Mariana. Sme radi, že sme tu mohli byť aj svedkami rozvíjajúcej sa slovensko-českej spolupráce. Na salaši pestujú ovocinársky perspektívny a relatívne nenáročný strom okrušu. Svojimi skúsenosťami pomôžu teraz s touto drevinou partnerom pri Sabinove. Zo salaša sme sa vybrali na vyhliadkovú vežu Travičná so 170-imi schodmi. Pohľady na krajiny nebudeme opisovať, fotografie vám povedia oveľa viac.

Plže
Ďalší deň sme si mohli na vlastných nohách a požičaných bicykloch vyskúšať cyklotrasy, postavené za pomoci výziev MAS, navštívili sme ďalšie vinárstvo Vitis a historické vinice Plže (na snímke), ktoré sú už 42 rokov vyhlásené za štátnu pamiatkovú rezerváciu. Miestami dosahujú hĺbku až 17 metrov, nájdete v nich aj prezentáciu výroby vína.

Tradičná pálenica
Nato sme namierili k Markéte Bučkovej, ktorá nás ochotne previedla svojou pálenicou. Ovocie pre pálenie si aj sama pestuje, aktuálne disponuje viac ako 500 stromami od sliviek, cez hrušky po arónie. Tradičné recepty na pálenie prevzala od babičky. Ostal čas aj na vstup do Vinného areálu a Domu záhradkárov, ktorý prebudovali z bývalého skladu civilnej obrany.
V Česku pôsobí 180 masiek, ktoré pokrývajú 89% územia krajiny. V predošlom programovacom období Česi z troch fondov rozdelili 600 miliónov eur na viac ako 19,3 tisíc projektov. V tomto období MAS procesujú výzvy až zo štyroch fondov a ich šiestich programov.

Značka Slovácko
So Strážnickom sme sa po toľkých zážitkoch pomaly rozlúčili, aby sme mohli spoznať kolegov z MAS Kyjovské Slovácko. Tí za svoju existenciu na území so 45-imi obcami podporili dodnes už 450 projektov v hodnote 12 miliónov eur. Okrem výziev manažujú aj regionálnu značku Slovácko, ktorá pomáha cestovnému ruchu a predaju tradičných regionálnych produktov.
Kolegovia nás privítali v novovybudovanom Spoločenskom dome, ktorý nadchol aj Laca Sisáka. „Je to výnimočná stavba po architektonickej, účelovej i logickej stránke, veľmi dobre sme sa tam cítili,“ hovorí.


Habánsky sklep
V tejto časti návštevy sme mali možnosť osobne spoznať slávnu habánsku keramiku v Habánskom sklepe a odkaz histórie Novokrstencov. Zastavili sme sa aj u predajcu regionálnych produktov Radka Botura (na snímke nižšie). V Turistickej informačnej kancelárii sme zisťovali, ako funguje, navštívili sme historickú synagógu.

Modrotlač: rodinná dielňa už 110 rokov
Zastavili sme sa v rodinnej dielni Františka Jocha, ktorá sa venuje výrobe modrotlače, výnimočnému remeslu, ktoré je zapísané aj na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. „Hoci ide o tradičné remeslo, dielňa časť výrobkov prispôsobuje modernej dobe, dnešku, to ma naozaj veľmi zaujalo,“ hovorí Mariana.

Modrotlač je tradičná textília, zhotovená špeciálnou technológiou. Vyrába sa ručne na území strednej Európy. Farebné indigo je prítomné aj v iných častiach sveta, ale v Slovácku sa táto technika rozvinula do špecifickej a prepracovanej podoby s názvom, doplníte? Modrotlač.

Chceli sme vám aspoň trocha sprostredkovať naše dojmy a zistenia návštevy na Slovácku. Takéto cesty majú veľkú cenu. Môžete študovať materiály na internete, pozerať videá, byť ale na mieste a rozprávať sa s tamojšími ľuďmi nič nenahradí. Poznatky a inšpiráciu aj z tejto cesty sa chystáme využiť pri práci v ďalšom programovacom období.