Peniaze z výziev MAS Pro Tatry tentoraz pomôžu zvýšiť bezpečnosť cestovania autobusom. Išli sme sa pozrieť do Mengusoviec, ako.

Bez toho, že by sme poznali detaily projektu, sme si to pri príchode do Mengusoviec skoro ráno všimli.

Na ceste sa pohybovalo viacero školáčikov so školskými taškami. Či to bola náhoda, alebo nejaká predtucha, o čom nám bude o pár minút neskôr rozprávať starosta obce Ján Šoltis, naším autom prebehla poznámka, nech si len tie decká na ceste dávajú pozor.

Bezpečnosť cestovania

O pár minút neskôr nám už starosta Ján Šoltis vo svojej kancelárii vysvetľoval, že práve pre zvýšenie bezpečnosti školákov, cestujúcich do školy, sa rozhodli použiť peniaze z výzvy MAS špecifický cieľ 5.1.2 B1 IROP pre obce.

„Máme tu veľa detí, ktoré navštevujú školu, ročník jeden až deväť vo Svite, teda aj tí úplne najmenší chodia autobusom,“ vysvetľuje starosta Ján Šoltis.

Jedna zastávka vznikne na úplne novom mieste.

Dve zastávky

Problém je, že kvôli autobusu mnohé prechádzajú aj cez hlavnú cestu 539. „Treba tam ešte aj prechod pre chodcov, ale zatiaľ nie je odkiaľ kam. To bol základný predpoklad na vybudovanie časti chodníka a dvoch zálivov autobusovej zastávky,“ spresňuje.

Obci, aj keď to nebolo ľahké, sa nakoniec podarilo vybrať pozemok, kde môže nový autobusový záliv s chodníkom postaviť. Ide o jedno úplne nové miesto, kde vznikne zastávka a jednu už existujúcu zastávku, zatiaľ bez zálivu. K nej chcú v Mengusovciach dobudovať už z časti existujúci chodník.

Samozrejme, z noviniek budú mať úžitok všetci cestujúci autobusom, najzraniteľnejší sú ale školáci. Potešia sa aj vodiči áut, keďže riziko zrážok a nehôd sa zmenší.

Druhá zastávka už z časti funguje, po realizácii project bude so zálivom bezpečnejšia. Taktiež sa lepšie napojí na neďaleký chodník.

Výpočet problémov

Ani pri tomto projekte však žiaľ nešlo a nejde všetko hladko. Zmluva o nenávratný finančný príspevok v hodnote približne 30-tisíc eur je už podpísaná, starosta napriek tomu ešte nemôže stavať. Čaká ešte na kontrolu verejného obstarávania.

Starosta Ján Šoltis tu tiež hovorí o neuveriteľnej komplikovanosti posudzovania žiadosti a zdĺhavosti celého procesu v rámci výziev MAS.

Sklamaní

„Je to až tragikomické, že túto vec riešime už tretí rok. Pritom stavebné povolenie sme mali hneď,“ hovorí.

Tento rok si myslel, že začnú stavať už v septembri: „Nevzdávame sa, do zimy by sme to chceli mať hotové, lebo ak nie, zase sa všetko oddiali a nedokončený projekt sa prehupne do štvrtého roku.“

Problém je podľa starostu najmä zložitý proces kontroly, kedy hocijaká malá chyba môže celý proces prerušiť a vrátiť späť. „Ja sa naozaj už aj bojím, že aj jedno mäkké i miesto ypsilonu všetko zastaví, lebo povedia, že to nie je pravda,“ hovorí príklad.

Ján Šoltis spomína aj problémy, ktoré spracovávanie žiadosti obec zažíva.

Hrozí, že obce stratia záujem

Administratívne náročné.

Hovorí, že pri týchto skúsenostiach a praxi veľa obcí stráca o pomoc z MAS záujem. „Radšej si naškrabú nejaké vlastné peniaze, aby nemuseli prechádzať touto byrokraciou,“ hovorí.

„Vy si prečítate výzvu, napíšete váš projekt a nadchnete sa, že sa niečo v obci zlepší. Potom pri toľkých prekážkach v podobe potrebných „vyjadrovačiek“ a kontrol ale nakoniec strácate energiu”, dodáva.

Sľubom ministerky Remišovej, že procesy pri eurofondoch sa zjednodušia, prestáva veriť. „Mrzí ma to o to viac, keď vidím, ako to napríklad v Česku funguje, alebo aj na Považí pred pár rokmi,“ hovorí.

Princíp „zdola“ nefunguje

Podľa Šoltisa sa tiež neaplikuje princíp potrieb zdola, akoby sa mal. „Každá obec potrebuje niečo iné, my zastávku, v Gerlachove zase niečo iné, v Liptovskej Tepličke iné,“ hovorí. Účely výziev sú znova ale veľmi konkrétne.

Napriek tomu, že výpočet problémov nebol vôbec krátky, Mengusovce sa nevzdávajú. Do konca roka by chceli mať dve nové a vylepšené zastávky dokončené. Aby ich výhody mohli využívať cestujúci. Dúfa, že školáci, ktorí nastúpili do prvého ročníka, sa možno do čias vysokoškolského štúdia dožijú zastávok. “Je neuveriteľné, že za dobu iba od podania žiadosti do podpisu zmluvy, nie samotnej realizácie, už Rusi natáčajú film vo vesmíre a Američania s Tomom Cruisom ich dobiehajú. My by sme sa potešili aspoň autobusovým zastávkam,” zakončil.

My v kancelárii veríme, že napriek problémom deti budú môcť zastávky používať čoskoro.