Spomedzi 225 prihlásených fotografií absolútne prvenstvo získava východ Slovenska. Návštevníci Agrokomplexu za víťaza fotosúťaže zvolili snímku „Vlk“ od Jozefa Kovalíka.

Tri dôvody na radosť

Aj keď v tomto ročníku v súťaži o „Najkrajšiu fotografiu z územia MAS 2019“ sa medzi ocenenými snímkami nenachádza žiadna z našej Miestnej akčnej skupiny Pro Tatry, nie je to dôvod na smútok.

Jednak naše prihlásené fotografie od Mattea Turoka pri hlasovaní na facebooku si nachádzali svojich fanúšikov.

Po druhé, víťaznú fotografiu do súťaže prihlásila MAS Sabinovsko, „maska“, s ktorou máme veľmi intenzívne kontakty a priateľské vzťahy. Kamarátom do Sabinova ešte raz gratulujeme!

Po tretie, desiatky fotografií v nás vyvolávajú obdiv a chuť fotografovať!

„Jesennými Tatrami“

Čo na víťazstvo hovorí Jozef Kovalík?

„Je pre mňa veľkým povzbudením do ďalšej tvorby.“ Cení si tiež práve akési potvrdenie hlasovaním návštevníkov Agrokomplexu. „Pri facebookovských likeoch môže niekto povedať, že do hry okrem samotnej fotografie vstupuje aj schopnosť mobilizovať svojich kamarátov, aby vám ho dali. Pri hlasovaní návštevníkov Agrokomplexu už ale veľmi nie,“ spresňuje.

Fotí len dva roky

Jozef pritom intenzívnejšie fotí len dva roky. Tým, ktorí by chceli začať, radí, že dá sa aj mobilom. „Tak som začal aj ja. Potom som si kúpil digitálny fotoaparát, a keď už som videl, že ani ten nestačí, prišla na rad zrkadlovka.

Začiatočníkom radí postupne si ujasniť, na akú fotografiu sa chcú zamerať. Sám Jozef fotí najmä prírodu. Chce ľuďom ukázať, aké krásne kúty tu máme a že sa oplatí ju chrániť.

Preto mám napríklad takzvaný „dlhý objektív.“ Zviera sa málokedy priblíži k človeku do takej blízkosti, že by ste ho mohli odfotiť. Na iné účely, napríklad portrét, je ale tento objektív nepoužiteľný?“ vysvetľuje jeden z dôvod ujasnenia si svojho zamerania.

Ako vznikla víťazná snímka?

Jozef najskôr vysvetľuje, že nejde o divého vlka, ale psa svojho kamaráta, ktorý má ale krížením na 60 % vlčiu krv. „Preto tie úvodzovky v názve fotografie,“ dodáva.

vlk

„Pri jednej jesennej prechádzke na čergovský Minčol pes zastal, pozrel sa takýmto pohľadom k nám. Bol to rýchly moment, ktorý bolo dobré zachytiť,“ hovorí Jozef. Netají, že ho fascinuje práve jesenná hmla a vtedy má fotoaparát vždy v ruke.

Môžem vidieť ďalšie súťažné fotografie?

Ak vás doterajší text navnadil na vzhliadnutie ďalších súťažných snímok, vidieť ich možno v albumoch facebookovskej stránky Národnej siete rozvoja vidieka.

Ak vás zaujímajú víťazi jednotlivých siedmich kategórií, zoznam nájdete tu. Víťazov kategórií určovala široká verejnosť hlasovaním (kliknutím likeu) na spomínanej facebookovskej stránke NSV SR.

Čakanie na autobus
… a na kamaráta.

Absolútneho víťaza zase spomedzi víťazov kategórií vybrali návštevníci stánku Národnej siete vidieka SR na tohtoročnom ročníku výstavy Agrokomplex v Nitre.

Keď už toľko rozprávame o fotografii a chuti fotiť, k textu pridávame pár snímok z vlastnej dielne. Téma: „Keď sa tím z kancelárie MAS vyberie na potulky jesennou tatranskou prírodou.“

Územie našej MAS ponúka vskutku rôznorodé krásy.

Ak máte nejaký tip, aké fotografie prihlásiť do súťaže o Najkrajšiu fotografiu z územia MAS 2020, prosíme, sem s nimi. Nápady posielajte manažérovi našej kancelárie Ladislavovi Sisákovi.