Nová Lesná sa možností využiť výzvy z MAS Pro Tatry vie chopiť vskutku nápadito. S dokončením posledného projektu získava nové parkovisko a autobusovú zastávku. Tú centrálnu zase obec zmodernizovala do novej podoby, aj čo sa týka ďalších funkcií, vylepšení a vzhľadu.

Už sme to niekedy spomenuli, ale radi to zopakujeme. Na náš web najradšej píšeme správy o už zrealizovaných projektoch z výziev MAS. Keď už môžeme vidieť konkrétny výsledok, alebo aspoň jeho kontúry, keď sa už stavia, keď niečo vzniká.

Pomník horským vodcom v podobe ihly a prístrešky v Novej Lesnej pri rekonštrukcii centrálnej zastávky inštalovali ako prvé.

Z tohto pohľadu posledný projekt obce Nová Lesná, spojený s výzvami MAS, sa javí veľmi inšpiratívny. Nová Lesná si podala žiadosť o nenávratný finančný príspevok v rámci Výzvy MAS špecifický cieľ 5.1.2 B2 z Programu IROP. Dotácia z programu dosiahla 61-tisíc eur, pričom zároveň tvorila 88,47 % celkovej hodnoty investície. Zvyšok ako spoluúčasť dofinancovala obec.

Za tento balík Nová Lesná postavila jednu novú autobusovú zastávku v hornej časti obce, parkovisko pri materskej škôlke a zmodernizovala už existujúcu autobusovú zastávku v centre obce pri parku horských vodcov.

Nato neskôr pribudol nápis obce, erb, nabíjačka na elektrobicykle.

Vynovená zastávka v centre

Podľa prednostky obce Nová Lesná Moniky Hlinkovej (na snímke) je riešenie z hľadiska využitia pre návštevníkov a obyvateľov obce nielen inovatívne, ale skvalitňuje aj okolité prostredie. Spomína aj jeho edukačný rozmer: „Súčasťou stavby je aj pomník horských vodcov vo forme štylizovanej skaly, Ihly v Patrii, s menami horských vodcov, pochádzajúcich z obce.“ Prednostka pripomína, že obec sa pýši aj používaním sloganov „Kolíska horských vodcov“ a „Obec s najkrajším výhľadom na Vysoké Tatry“. Podľa nej práve tento ich podtext tvorí koncepciu celej stavby.

Nové služby a funkcie

Funkcie zastávky sa rozširujú. „Okrem lavičiek tu bude osadený aj typizovaný stojan na nabíjanie a základný servis elektrobicyklov – ejoin, tiež odpadkový kôš,“ dopĺňa Monika Hlinková.

Tá práve stojan pre ebajky nazýva výraznou inováciou v obci a okolí. „Tá postupne prináša smart riešenia pre obyvateľov a návštevníkov,“ spresňuje.

Ostrovček zvýši bezpečnosť

Na ceste pred zastávkou vďaka projektu pribudol aj dopravný ostrovček. Ten zvýši bezpečnosť chodcov, vrátane ľudí cestujúcich autobusmi a autami.
Cesta totiž tvorí aj spojnicu medzi dvoma paralelnými ulicami pozdĺž centra, v mieste autobusovej zastávky je veľmi široká. Aj tým vytvárala množstvo kolíznych dopravných situácií. Ostrovček situáciu teraz sprehľadní. Vodičov jasnejšie navedie kadiaľ ísť, kde presne zastať pri dávaní prednosti v jazde. Ľuďom vystupujúcim z autobusu a chodcom tiež naznačí, kadiaľ ísť a kde nevstupovať.

K väčšej bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky pri autobusovej zastávke v centre pomôže aj nový cestný ostrovček a pozemné značenie.

Nová zastávka na hornom konci

Druhou časťou projektu je nová autobusová zastávka v hornej časti obce pri hranici s mestom Vysoké Tatry, časťou Dolný Smokovec neďaleko kruhového objazdu. Poslúži obyvateľom tamojších domov, ako aj turistom, keďže v lokalite je rozšírené ubytovanie v súkromí, nachádza sa tam i hotel.

Tiež „smart“

Prístrešok novej zastávky je oceľovej konštrukcie, steny a strecha z bezpečnostného skla. „Využitie kvalitného bezpečnostného skla je ďalšie smart riešenie. Súčasťou prístrešku je drevená lavička,“ spresňuje prednostka.

Nová autobusová zastávka rozširuje možnosti dopravy pre hornú časť obce. Využijú ju obyvatelia nových rodinných domov, ale aj návštevníci z turistických zariadení, ktoré sa tam nachádzajú.
Pohľad do histórie, keď zastávka na mieste ešte nebola.

Parkovisko pri škôlke

Ďalšou aktivitou projektu je výstavba dvoch pozdĺžnych parkovacích miest pred materskou školou. Súčasťou stavby bola aj úprava priľahlej priekopy. Že parkovisko pomôže a ako, azda netreba hlbšie vysvetľovať. Znova hovoríme o zvýšení bezpečnosti a komfortu dopravy. Zastať pri škôlke a vykladať dieťa na ceste bez parkoviska a na parkovisku je rozdiel.

Parkovisko pred škôlkou pomôže aj rodičom, ktorí do nej autami vozia deti.
Takto to vyzeralo v lete pred stavbou parkoviska.

S rozpočtom pod sto tisíc

Dovoľte na záver ešte jednu hodnotiacu poznámku z kancelárie. Na projekte z Novej Lesnej je inšpiratívny okrem inovatívnosti aj počet aktivít, ktorý sa im podaril v rámci jednej žiadosti a výzvy. Výsledky projektu sú umiestnené až v troch rôznych častiach obce. Áno, často stačí nápaditosť, pripravenosť a veci sa vedia dať do pohybu aj s projektami, ktorých rozpočet tvoria aj päťciferné sumy.