Prinášame dobré správy! Eurofondová výzva na podporu inovácií v podnikaní po novom podporí aj výrobcov potravín a nápojov. Tí boli doteraz z tejto schémy vylúčení.

Keď sme v januári minulého roku vyhlásili výzvu 5.1.1 A1 IROP z programu IROP na podporu podnikania a inovácií, ukázalo sa, že pod Tatrami budí veľký záujem.

Zaradila sa k tým, na ktorú sa k nám do kancelárie MAS Pro Tatry v Tatranskej Lomnici potencionálni žiadatelia z radov živnostníkov a malých firiem chodia pýtať najviac.

Prichádzali aj miestni výrobcovia potravín. Tým sme žiaľ museli povedať, že je nám ľúto, ale podmienky výzvy podporiť dotáciou investície do výroby potravín neumožňujú.

Dopyt po miestnych tradičných potravinách od lokálnych výrobcov v poslednom čase u Slovákov rastie. Priestor na zvýšenie je však stále ešte obrovský.

Bolo ťažké hovoriť nie

Boli sme z toho smutní, lebo sme v tejto oblasti videli veľa perspektívnych projektov, s nimi súvisiace nadšenie a chuť podnikateľov inovovať a investovať. Registrujeme tiež dopyt zo strany zákazníkov po lokálnych potravinách. V našich tatranských podmienkach aj z radov turistov.

Žiadali sme zmenu

Aj preto sme túto tému otvárali na príslušných školeniach s riadiacim orgánom Programu IROP, ktorým je po novom Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI).

Neboli sme sami. Podobné skúsenosti ako my a požiadavky mali aj ďalšie miestne akčné skupiny (MAS) zo Slovenska.

Riadiaci orgán na podnety zdola pristúpil a reagoval. Preto dnes prinášame dobrú správu.

Mnohí výrobcovia a predajcovia sa chytajú príležitosti. Produkty ponúkajú aj v biokvalite.

Po novom aj potraviny

Ak sa nestane niečo naozaj neočakávané, pripravovaná aktualizácia výzvy IROP so špecifickým cieľom 5.1.1 A1 pre podnikateľov umožní žiadať o nenávratný finančný príspevok aj pre investície do výroby potravín a nápojov.

Aj pre hotely a gastro

Potešia sa aj hotelieri a majitelia gastroprevádzok. Pretože rozšírenie podnikateľských činností, ktoré po novom výzva podporí, sa takisto týka cestovného ruchu a stravovacích služieb.

Uvidíme, ako záujem z tohto sektoru ovplyvní kríza okolo pandémie. Veríme, že práve v takejto situácii nenávratné príspevky vedia prísť vhod.

Presný dátum vyhlásenia aktualizácie výzvy ešte nepoznáme. Reč je tu však skôr o týždňoch ako mesiacoch. Prosím, sledujte našu webovú stránku www.protatry.sk a jej sekciu výzvy IROP. Nič vám tak neunikne.

Kým niekedy ste po potravinách od miestnych výrobcov museli vyslovene pátrať, dnes im obchody postupne dávajú väčší priestor.

Zjednodušenie pri podávaní žiadosti

Rozšírením činností, na ktoré možno žiadať nenávratný príspevok, dobré správy nekončia.

Aktualizovaná výzva administratívne zjednoduší dokazovanie spôsobilosti žiadateľa spolufinancovať projekt. Podnikateľov odbremení od povinnosti predkladať rôznu dokumentáciu, postačí uviesť krátku informáciu v žiadosti.

Aktualizovaná výzva stanovuje termín 30.jún 2023, dokedy bude treba schválený projekt realizovať. Ide o pomerne o dosť času, za ktorý sa dá veľa vecí stihnúť.

Podnikateľ Kudas: Dobrý krok

Martin Kudas.

To, že možnosť prideliť dotácie výrobcom potravín bude dobrý krok, hovorí aj výpoveď podnikateľa z Tatranskej Polianky Martina Kudasa (na titulnej ilustračnej snímke). Ten v Starom Smokovci prevádzkuje obchod s domácimi farmárskymi a bio produktami Košiarik.

Martin sa tiež na možnosti našich výziev chodí do kancelárie MAS pýtať.

„Keď počujem, že o dotáciu budú môcť žiadať aj potravinári, hovorím o dobrej správe. V týchto časoch pandémie a obmedzení je pre podnikanie každá pomoc, ktorá môže znížiť náklady, veľmi užitočná,“ vysvetľuje dôvody.

Reťazový efekt

Čo je podľa Martina dôležité, pomoc jednému podnikateľovi má pozitívny reťazový efekt na ďalších. Ukazuje to na svojom príklade:

„Lokálni farmári sa snažia ponúkať najlepšiu kvalitu, avšak vo svojich často odľahlých dedinkách majú na predaj a reklamu možnosti obmedzené. Tým, že náš Košiarik sa nachádza v centre Starého Smokovca, ktorým prechádza veľa turistov, sa ich výrobky dostávajú do pozornosti množstva ľudí.“ Vysoké Tatry v priemere ročne navštívi okolo 3 milióny ľudí.

Výrobcov propaguje na celom Slovensku

Vystavením lokálnych produktov na pultoch Košiarika ale nič nekončí. Martin je aktívny aj na facebooku a instagrame. Lokálnu a bio produkciu propaguje aj takto.

„Registrujeme záujem o zasielanie týchto špeciálnych a exkluzívnych potravín aj mimo Tatier. Na túto činnosť by sme si chceli zaobstarať špeciálny baliaci stroj,“ spresňuje. Výnimočný má byť svojou schopnosťou vákuovo zabaliť a tým uchovať čerstvosť a kvalitu potravín.

Lokálni výrobcovia už vedia budovať aj známe regionálne značky. Príkladom sú karamelové sušienky od smokoveckého výrobcu Tatramel, alebo káva Štrbské Presso.

Záujem o lokálne potraviny rastie

A tu sa oblúkom dostávame späť k hlavnej téme. „Takéto investície sú veľmi potrebné, avšak finančne náročné. Ak výzva dokáže preplatiť časť nákladov, naozaj to vie nakopnúť a pomôcť rozvíjať mnohé podnikania,“ hovorí Martin.

Príbeh Martinovho Košiarika ukazuje súčasné trendy. Čoraz viac Slovákov sa pri potravinách mení na náročnejších zákazníkov a chce bio kvalitu, alebo lokálny farmársky produkt. Rozdiel v kvalite a zložení oproti medzinárodnej veľkovýrobe je zreteľný.

Martin nie je sám, ktorý podporuje lokálnu produkciu. Môžeme to vidieť aj po vstupe do hocijakého tatranského obchodu s potravinami. Vidíme tam čoraz viac miestnych lokálnych cukroviniek, syrov, klobás, bylinných čajov, kávy. Tešia sa zákazníci, aj výrobcovia. Väčší dopyt po domácich lokálnych výrobkoch podporuje zamestnanosť, ekonomiku krajiny.

Neváhajte, sme tu pre vás

Preto, ak ste tiež miestnym výrobcom potravín, uvažujete o investícii, ale chýba vám časť peňazí, zvážte pripravovanú aktualizáciu našej výzvy.

Kde musím realizovať investíciu?

Ak podnikáte, žiadať možno na území týchto obcí a miest:

  • Batizovce
  • Gerlachov
  • Liptovská Teplička
  • Mengusovce
  • Mlynčeky
  • Mlynica
  • Nová Lesná
  • Poprad
  • Stará Lesná
  • Svit
  • Štôla
  • Štrba
  • Veľká Lomnica
  • Veľký Slavkov
  • Mesto Vysoké Tatry
Živnostníci a roľníci v podtatranských obciach majú príležitosť. Dopyt po lokálnych výrobkoch rastie aj u turistov v Tatrách. Pri potrebných investíciách im zase môže pomôcť s financovaním pripravovaná aktualizácia výzvy IROP pre podnikateľov.

Koľko môžem žiadať?

Nateraz máme na výzvu vyčlenených 368 270 eur, suma sa v aktualizácii môže zmeniť. Nenávratný príspevok na financovanie projektov výzva poskytuje do výšky 55 %.

Minimálna výška príspevku, o ktorú možno žiadať, je 10 tisíc eur, maximálna 100 tisíc eur.

Kedy mi príde príspevok na účet

Príspevok na projekt sa vypláca systémom refundácie. To znamená, že realizujete projekt. Po jeho dokončení sa vám spomínaných 55 % nákladov preplatí.

Čo môžem urobiť teraz?

  • Sledovať náš web www.protatry.sk/vyzvy-irop/, aby ste vedeli, kedy dôjde k ohlasovanej aktualizácii Výzvy 5.1.1 A1 IROP.
  • Pozrieť si na ňom aj ostatné vyhlásené výzvy, či by ste ich nevedeli vo vašej činnosti využiť.
  • Čítať našu sekciu aktuality, v ktorej pravidelne prinášame množstvo zaujímavých noviniek z problematiky podpory podnikania, vidieka a cestovného ruchu.
  • Byť v kontakte s našou kanceláriou, konzultovať možnosti výziev, poradiť sa s nami
  • Stať sa naším priateľom na facebooku.
  • Dať o týchto výzvach vedieť aj vašim priateľom, zdieľať, poslať linku tohto článku.

Súvisiaci článok:
Už aj tatranské hotely, reštaurácie a bistrá môžu dostať dotáciu na investície