Hostiteľská MAS Sabinovsko nám na pracovnom stretnutí pripravila zaujímavé prekvapenie. Ukázala nám svoje mesto z pohľadu prebiehajúcich a plánovaných projektov.

Do Sabinova sme sa vybrali 3. januára na stretnutie partnerských „masiek“ zo severného Slovenska.

Aj tentoraz predmetom pracovného výjazdu boli konzultácie, týkajúce sa procesov implementácie výziev operačných programov na podporu vidieka a regiónov.

obchod na korze
Film Obchod na korze v Sabinove pripomínajú viaceré miesta. Tamojšia MAS chce naň napojiť ešte ďalšie aktivity. Foto: Govisty

Program navyše

Po pracovnej časti programu ale prišlo zo strany hostiteľskej MAS Sabinovsko prekvapenie. Jej manažérka Dana Osifová nám ponúkla obhliadku mesta.

„Avšak nie len tak hocijakú. Dôraz kládla na to, aby sme Sabinov spoznali i z pohľadu pripravovaných a prebiehajúcich zaujímavých projektov,“ hovorí manažér našej MAS Pro Tatry Ladislav Sisák.

Aj keď nie všetky prezentované projekty boli zo schém MAS, ale napríklad aj zo zdrojov samosprávy, podľa Sisáka oboznámiť sa s nimi malo zmysel.

Kostoly. Časť Sabinova, ktorá sa nedá obísť. Foto: Govisty

Podstata MAS

„Predstavenie týchto projektov okrem iného šikovne ukázalo a zvýraznilo ten zmysel činnosti „masiek“, ktorý vidíme, ak nejaká MAS pôsobí v regióne dlhodobo. Mám na mysli konkrétne aj tú ich schopnosť iniciovať v regiónoch projektové zámery, na ktoré iným nezvýšili zdroje ideové, časové, finančné a iné,“ pokračuje Sisák.

Prezentácia ukázala ešte jednu vec. „To, ako ľudia z MAS vedia rozmýšľať prierezovo, prepájať zámery a ciele samosprávy a iných sektorov spoločnosti,“ hovorí Sisák.

Rokovanie v Sabinove, … a potom špeciálny program.
Takto Teodor Kostka namaľoval Banskú Štiavnicu.

Nové projekty

V rámci obhliadky Sabinova sme mohli vidieť pripravovaný projekt obnovy zvyškov mestských hradieb, historickú budovu piaristického gymnázia, či sochu Oskara. Ten nám pripomína fakt, že slávny film Obchod na korze sa natáčal práve v Sabinove.

Zaujalo nás využitie historickej budovy gymnázia, kde okrem stálej expozície vedia výstavné priestory využívať aj na rôzne spoločenské a kultúrne akcie. Oboznámili sme sa tiež s aktivitami, ktoré mesto Sabinov organizuje pre deti.

Obnova hradieb je jeden z plánovaných projektov. Foto: Govisty

Vedeli ste, že … ?

Dozvedeli sme sa niečo aj o pôsobení slávneho maliara Teodora Kostku (známejší pod svojím umeleckým menom Csontváry Kosztka Tivadar) v Sabinove. Ide o umelca, ktorého tvorbu oceňoval aj Picasso. Málokto vie, že bol lekárnikom a svoju lekáreň mal aj v Spišskej Novej Vsi.

Podporu aktivít a idey MAS ilustruje aj postoj tamojšieho primátora Michala Repaského. Zhostil sa funkcie predsedu MAS Sabinovsko. Zučastňuje sa rokovaní národnej siete.

Fotografie k článku: Govisity.com CC 2.0